Náučný chodník Urpínske Serpentíny

28. máj 2016

 

 

Čo sa dá robiť, keď sa vám ako na potvoru práve cez víkend nič nechce a najradšej by ste nikam nešli, no zároveň si hovoríte, že by ste si aj niekam zašli…keď už je ten víkend. Len nie ďaleko a len nie na dlho! Iba tak – na pol dňa a najlepšie by bolo, aby bol od detí relatívny pokoj, pretože sa vám veľmi nechce im neustále niečo rozprávať a niekam ich ťahať. Čiže najlepšie by bolo, aby sa ťahali sami.

V takejto lenivej a odovzdanej nálade sme vkročili na náučný chodník Urpínske Serpentíny pri vlakovej zastávke Banská Bystrica – mesto.

 

 

Preponáhľali sme sa prvým polkilometrom špiny, črepov a odpadkov a pokračovali sme lesom ponad Banskú Bystricu. Plán s krycím názvom Daj deťom zaujímavý cieľ, pôjdu za ním samé (a my máme voľno) zafungoval. Zojka s Benym bežali od jednej tabuli náučného chodníka k druhej, zrýchlili vždy keď bola na dohľad ďalšia. Našťastie sú tabule celkom nahusto a nebol čas stratiť pozornosť.

 

“Obyčajné“ tabule boli doplnené domčekom pre hmyz, ukážkou vtáčích búdok, drevohrou, preliezkou a v neposlednom rade aj veľkou pátraco-spoznávacou hrou pri ktorej mali deti hľadať a určovať stromy v okolí. Dozvedeli sme sa, koľkokrát za deň musí sýkorka priletieť do hniezda, keď kŕmi mláďatá. Dozvedeli sme sa, čo je to ochranný les. Zopakovali sme si súhvezdia ktoré už poznáme. Za pomoci obrázkov sme mohli vysvetliť deťom čo je zatmenie slnka. Okrem toho sme šli okolo malej skalnej vyhliadky a polozbúranej, opustenej budovy nad vyhliadkou, ktorú sme so Samkom preskúmali…a zistili sme, že je naozaj polozbúraná a opustená.

 

 

Na konci náučného chodníka sme vyšli pri niekoľkých skokanských mostíkoch. Práve ich nikto nepoužíval, ale deťom sa aj tak páčilo. Zhodli sme sa, že z toho veľkého by sa veru neodvážil skočiť ani jeden z nás. Samko s Mirkom by možno skúsili ten najmenší, ale asi skôr nie, ako áno 🙂 .

Výlet sa skončil. Ešte nebolo ani poludnie. Deti spokojné. Rodičia spokojní. Misia úspešná.

 

 

Ako sa tam dostať:
V Banskej Bystrici z nábrežia odbočíme k vlakovej zastávke Banská Bystrica – mesto (ulica: Pod Urpínom) alebo na Hornú Mičinú. Máme dve možnosti: Buď zaparkujeme na platenom parkovisku hneď pri rieke, alebo nájdeme miesto na parkovanie niekde medzi domami v smere na Žltý piesok (ulica Hviezdoslavova). Je to v podstate jedno, pretože výlet je okružný, takže sa v každom prípade dostaneme tam, odkiaľ sme vyšli.

Ďalšia možnosť je odviezť sa vlakom a vystúpiť na Banská Bystrica – mesto. NCH Urpínske Serpentíny začína hneď pri stanici.

Prístupnosť/náročnosť/terén:
Okružná trasa má dĺžku asi 5 kilometrov, prevýšenie je asi 240 m. Dospelému človeku trvá prejdenie trasy približne 1,5 hodiny.

NCH Urpínske Serpentíny začína pri vlakovej stanici Banská Bystrica – mesto. Chodník vedie po celý čas lesom. V prvej polovici skôr stúpame alebo ideme po rovine, v druhej polovici skôr klesáme. Stúpanie nie je nikde strmé. Výlet je nenáročný, prechádzkový. Chodník končí na Žltom piesku pri skokanských mostíkoch. Odtiaľ potrebujeme zísť ešte necelý kilometer dole ulicou (Hviezdoslavovou), aby sme sa dostali späť k železničnej trati.

Pre deti:
Vtáčie búdky, domček pre hmyz, drevená „zvonkohra“, zaujímavosti, obrázky a drevené plastiky na tabuliach NCH. Pri mostíkoch je ohnisko.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. “Preponáhľali sme sa prvým polkilometrom špiny, črepov a odpadkov”
    Už to tam nie je. Ako dôchodca tam chodím skoro denne na prechádzky a (ako Janko Ľupták hovorieval) srdco mňa z toho bolelo. Tak si beriem so sebou veľké igelitové tašky a zbieram. Za september a október 2017 som zniesol z Urpína cca 30 plných. Už je to lepšie, ale po neporiadnikoch je stále čo zbierať. Je zbytočné na nich apelovať, preto chcem poprosiť Vás slušných, aby ste s čistením občas trochu pomohli. Bude to aj výchovný čin pre Vaše deti.

    • To je fajn, že už to tam nie je! Ďakujeme za info. My zbierame…keď sa dá a máme v čom odniesť :-). Každý zdvihnutý papierik sa ráta, aj keď niekedy vrecia nestačia a bolo by treba nákladné auto, bohužiaľ. Veľa dobrého prajeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *