Archeoskanzen Havránok

15. august 2017

 

 

Po dvoch dňoch skál kosodreviny sme do programu zaradili trochu kultúry a histórie -vybrali sme sa do Archeoskanzenu Havránok pri Liptovskej Mare. Chceli sme tam ísť už tri krát za posledné štyri roky, ale vždy nám do toho niečo prišlo a zrušili sme to. Dobre sa stalo, ako sa stalo: staršie, základnými vedomosťami a znalosťami podkuté deti z toho mali oveľa viac, ako by z toho mali 4-5 ročné deti. Návšteva archeoskanzenu Havránok bola taká vlastiveda v praxi: trocha dejepisu, trocha zemepisu, zopár zaujímavostí o vojenskej stratégii a remeselných zručnostiach, úvod do pohanského náboženstva a k tomu výhľady na Liptovskú Maru a Západné Tatry.

 

 

K Havránku sa dostaneme 10 minútovým výstupom po nespevnenej ceste cez lúky. Návštevník tu nájde zrekonštruované obytné, obranné a duchovné objekty z mladšej doby železnej a stredoveku. Zaplatili sme vstupné pri malom stánku a vykročili sme na okružný chodník po archeoskanzene. Chodník nás previedol okolo domu s hospodárskou budovou, hrnčiarskou dielňou a studňou (pôvodnou), cez bránu do opevnenej svätyne so stĺporadím a obetnou jamou (najsilnejší zážitok), k opevnenému hrádku s obrannou priekopou a palisádami a okolo krytej cisterny. Nakoniec sme zašli pozrieť do maličkej expozície v jednej z chát pri vstupe do skanzenu, kde sme si mohli obhliadnuť zachované nástroje, ozdoby, keramiku, zvyšky obetovaných obilnín, kosti zvierat a ľudí.

 

 

Aj napriek tomu, že bolo pravé poludnie, teplo a dusno, bol výlet do archeoskanzenu Havránok veľmi pozitívny zážitok. Je urobený pre ľudí, je informatívny, zážitkový a nemusíte byť historik ani archeológ, aby vás to “chytilo“ a niečo ste si odtiaľ odniesli. Najmenším deťom sa skanzen zavďačí domčekmi, schodíkmi, hradbami a vežami; staršie deti sa niečo naučia, prípadne si zopakujú a na vlastné oči uvidia to, čo už vedia alebo o tom čítali.

 

 

Ako sa tam dostať:
Archeoskanzen Havránok leží na západnom brehu Liptovskej Mary. Ak prichádzame zo severu, na veľkej križovatke v obci Bobrovník zabočíme vpravo a pokračujeme po ceste popri brehu vodnej nádrže, takmer až k veži kostola na jej brehu. Asi 50 metrov pred ňou uvidíme na pravej strane cesty informačné tabule o Havránku, značku zákaz vjazdu a neveľký priestor, kde sa zmestia možno 4 autá. Ak je priestor plný, pokračujeme ďalej po ceste a odbočíme k veži kostola. Pri nej nájdeme viac miest na parkovanie.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Čiastočne okružná trasa má asi 2 km. Celkové prevýšenie je približne 50 m. Dospelý človek prejde trasu za 1 hodinu (aj s prehliadkou). K Havránku vedie červeno značená poľná cesta. V rámci skanzenu prechádzame po lesných chodníkoch a schodíkoch.
Pre deti:
Prístupne spracovaný skanzen o živote ľudí na našom území v období stredoveku.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Otváracie hodiny
Vstupné

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Komentáre:

  1. Len dodám, že máte v texte 2x spomínaný stredovek. Avšak toto nálezisko, aj archeoskanzen sú sitiované do staroveku.

    • No vidíte, Keltuška, a my sme mali z výkladu mladého pána v interiérovej expozícii dojem, že ide o pamiatky pokrývajúcu dlhšie obdobie: od mladšej doby železnej (ktorá by mala patriť do staroveku), až po stredovek. Tak sa možno pomýlil, pretože počúvali sme pozorne. Ďakujeme za príspevok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *