Cez Bralovu skalu do Rematy

8. jún 2013

 

 

Za sebou sme nechali sympatickú dedinku Sklené a po chvíli aj osamotený kríž za obcou. Po oboch stranách cesty sa tiahli lúky plné kvetov a vysokej trávy.  Steblá sa skláňali pod váhou rosy, kvapky sa trblietali na lupeňoch. Aká krása! A tu zrazu z cesty odbočoval uzučký chodníček. Tadeto? Tade. Cez tú mokrú, nepríjemne drapľavú, vysokú trávu? Presne tak! Dobre teda.. Poďme!

 

 

Deťom siahala tráva miestami po bradu a tak rýchlo skončili na našich pleciach. Značenie sa nám stratilo. Museli sme sa spoľahnúť len na nezreteľný, občas sa strácajúci chodníček v hustej tráve. Rosa mi po chvíli prestala pripadať taká pekná, keď som od nej bola mokrá skoro po pás. Šli sme a šli, nekončiacou lúkou, stále mierne do kopca, smerom k lesu. Vždy keď sa zdalo, že už-už vojdeme do lesa a skončí sa naše trápenie, chodník sa zvrtol a šiel popri, či okolo lesa, len nie do lesa.

Nič netrvá večne a to je dobre. Chodník vošiel do lesa, zložili sme deti a trochu sme sa presušili na slnku, kým sme pozorovali húsenicu. Slnko hrialo, huby voňali a chrobáky nám vŕkali okolo uší. Hneď bolo veselšie. V lese bolo príjemne, išlo sa dobre a onedlho sme už prechádzali tunelom v hustých kríkoch, vykrývač na Bralovej skale na dohľad.

Z Bralovej skaly je výhľad na Rematu, Handlovú, okolité zalesnené kopce a železničnú trať čo sa vinie medzi vŕškami. Vypili sme jogurty (pretože lyžičky sme si zabudli doma), zajedli sme to zeleninou a pokračovali sme smerom k Remate.

 

 

 

Zostup z Bralovej skaly do Rematy je strmý, ale nie nepríjemný. Dokonca by som povedala, že je zaujímavejší než výstup zo Skleného. Popadané stromy a machom obrastené  skaly vytvárali atmosféru zelenej divočiny. Blato a klzké kmene krížom cez chodník zas dodávali (najmä pre deti) element dobrodružstva.

Na Remate sme sa zastavili. Remata je rekreačné stredisko s možnosťou ubytovania a stravovania. V zime sa tu lyžuje, cez leto je otvorené kúpalisko. Okrem toho je Remata východiskovým bodom niekoľkých turistických trás do okolia. Deti sa hrali na preliezkach a my sme pozorovali  ako sa obloha nenápadne zaťahuje sivými mrakmi. Po hodine sme sa pohli smerom k vlakovej zastávke. Spadli prvé kvapky. Do 30 sekúnd lialo, akoby niekto hadicou polieval. Dobehli sme do prístrešku pri trati, sadli sme si na lavičku a počúvali sme ako búrka hádže blesky len pár sto metrov od nás. Potom prišiel vlak, ktorý nás cez dlhý tunel popod Bralovú skalu odviezol späť do Skleného.

 

 

 

Ako sa tam dostať:
Ak ideme od Martina: Prejdeme Turčianske Teplice a pokračujeme smerom na Kremnicu. Ešte pred Turčekom budeme odbočovať vpravo. Odbočka je nepríjemná – takmer do protismeru.
Ak ideme od Kremnice: Prejdeme Kremnické Bane a Turček. Asi 2 km za Turčekom budeme odbočovať vľavo na Sklené.
Auto sa dá odstaviť na úplnom konci dediny, na mieste kde sa otáčajú autobusy.
Prístupnosť / náročnosť / terén:
Začíname v obci Sklené. Po modrej turistickej značke prejdeme celú dedinu, až vyjdeme na lúky.  Pri kríži za dedinou je križovatka a nenápadná značka na kameni nám káže opustiť cestu a ísť vpravo. Značku budeme ignorovať a pokračujeme ďalej po ceste (došli by sme k smerovníku, ktorý by nás len vrátil späť na cestu, krížom cez nespasené a nekosené lúky a kríky). Po chvíli dôjdeme k jazierku – napájadlu na ľavej strane. Tu budeme odbočovať vľavo na červenú značku, krížom cez lúky. Prejdeme lúky a vojdeme do lesa. Ďalej sa už ide po lesnom chodníku alebo lesnej ceste až na Bralovú skalu.
Z Bralovej skaly klesneme strmo dole cez les, po žltej značke. Po daždi je chodník blatistý a šmýka sa. Cez chodník je popadané množstvo stromov, čo síce spomalí postup – najmä s malými deťmi – ale je to atraktívne oživenie zostupu.
Dĺžka trasy zo Skleného do Rematy: 5-8 km (podľa toho, z ktorého bodu v Sklenom začíname). Stúpanie na Bralovú skalu: 150m. Klesanie do Rematy: 400m.
Pre deti:
Bralová skala. Preliezky na Remate. Spiatočná cesta vlakom cez dlhý tunel.
Vyhliadka na Bralovej skale je neohradená – hrozí pád z výšky.
Poplatky, vstupné, otváracie hodiny:
Žiadne.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *