Kemp Červený Kláštor

15. jún 2013

 

 

Keď sme dorazili do autokempu Červený Kláštor bolo horúce popoludnie a na nádvorí neďalekého kláštora ktosi zvučil bicie a basu. Pivný Festival dobrej nálady vrcholil a chystal sa celovečerný koncert. Všade bolo plno ľudí a bicyklov. Niekedy bolo ťažké určiť, či vidíme viac ľudí, alebo bicyklov. Tento stav ostal až dokonca. Deti sa tu snáď rodia s cyklistickými prilbami na hlave, na 1. narodeniny dostanú sedačku na bicykel a na 2. narodeniny dostanú bicykel. Alebo možno toto miesto takýchto ľudí priťahuje.

Ak si postavíte stan na správnom mieste, budete mať tieň takmer celý deň. Na nás svietilo asi 3 hodiny za rána, akurát na to, aby vyschla rosa zo strechy. A ešte nám aj pri stane rástli jahody.

 

 

Poloha

V obci Červený Kláštor pri Červenom Kláštore sa nachádza autokemp Červený Kláštor. Nie je to veľmi kreatívne meno, ale aspoň sa uľahčuje orientácia. Kemp Červený Kláštor je kempom štátnych lesov TANAPu. Nájdeme ho sa na brehu rieky Dunajec, pri slovensko-poľských hraniciach. Ak ideme z juhu, na začiatku obce Červený Kláštor budeme odbočovať pred mostom vpravo (kemp je označený veľkou, ale vcelku nenápadnou tabuľou), prejdeme možno 200 metrov po úzkej ceste a dôjdeme k domčeku vrátnice. Na vrátnici počas nášho pobytu takmer nikdy nikto nebol, len raz za deň sa objavila pani a zinkasovala od všetkých „nových“ poplatok.

 

 

 

 

Ubytovanie

Kemp tvorí veľká, rovná, skosená lúka lemovaná vysokými stromami. Pod stromami je niekoľko lavičiek so stolmi a je tam takmer celý deň tieň, takže väčšina ľudí stavia stan z kraja, pod konármi.

V ATC je možné stanovať, aj parkovať prívesy či karavany. Je možnosť pripojenia elektriny. Areál je neohradený, voľne prístupný komukoľvek, kto prechádza okolo, ale napriek tomu sme sa ani na chvíľu o svoje veci nebáli.

 

 

Vybavenie a služby

Na celý kemp pripadá jedno funkčné sociálne zariadenie. Všimla som si, že ďalej je ešte jedna identická budova, ale tá bola v čase nášho pobytu zamknutá. Sociálne zariadenia sú každý deň 2x riadne čistené. Aj napriek tomu, že je to zakázané, využívajú ich všetci turisti ktorí sem zablúdia a tak najmä počas víkendu ani to čistenie 2x denne nestačí.

Pred budovou sociálnych zariadení sa dá nabrať voda do kanistrov a vysokých fliaš.

Keďže je kemp vo veľkej miere využívaný vodákmi, nachádza sa tu stojan na člnky a kajaky.
V areáli kempu je výletná reštaurácia, ktorá funguje len v sezóne. Mimo sezóny nám tu ponúkli alko, nealko, Horalky a Milu.

 

 

Pre deti a ostatné hravé tvory

Ako som už spomínala, areál kempu je veľká trávnatá plocha, ako stvorená na behanie a hry. Otvorený, prehľadný priestor zabezpečuje, že dieťa sa nestratí, aj keď sa zatúla ďalej od stanu.

Nachádza sa tu jedna jednoduchá drevená preliezka s hojdačkou a zanedbaná, zarastená, polorozpadnutá kyslíková dráha.

Tesne popri kempe tečie Dunajec. To bola najväčšia atrakcia, ktorá deti až do samého konca neomrzela. Mohli hádzať kamene do vody, namáčať si ruky, pozorovať kačky a mávať ľuďom na pltiach a člnoch.

 

Niekoľko metrov od nášho stanu bolo miesto, kde sa všetci fotili. Bolo veľmi zábavné tých ľudí pozorovať. Išli, išli a všetci sa na približne tom istom mieste zastavili, zapózovali, nahodili úsmevy a fotili sa. Tak sme sa nakoniec tesne pred odchodom z kempu odfotili aj my, aby sme neboli iní.

 

 

Kam na výlet v okolí

Kemp Červený kláštor sa nachádza v Pieninách. To znamená, že sa nám ponúka široký výber výletov, cyklovýletov a atrakcií.

Keď prejdeme z kempu cez most, ocitneme sa priamo pred múzeom Červený Kláštor.

Na pravo, hneď za mostom, už takmer pri rieke, predávajú v malom stánku lístky na splavovanie Dunajca na pltiach. Po skončení splavu sa môžeme späť vrátiť na prenajatých bicykloch, alebo sa na voze ťahanom koníkom odviezť do dediny a využiť autobus.

Z najznámejších turistických trás môžeme spomenúť výlet na Haligovské skaly, výlet na Tri Koruny (v Poľsku) alebo notoricky známy Prielom Dunajca či výlet k zámku a priehrade Niedzica (v Poľsku).

Kto má auto, alebo je ochotný ísť autobusom, odporúčame návštevu Vyšných Ružbách a sochárskeho sympózia pri obci. Tak isto za cestu stojí hrad v Starej Ľubovni a priľahlý skanzen.

 

 

 

Autor: tikaka

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *